Η ηθοποιός, που έχει σχέση με άλλον παίκτη, αναφέρει πως το γεγονός ότι προηγουμένως ήταν στους μπλε καθιστά πιο δύσκολο να ψηφίσει κάποιον που επίσης ήταν στους μπλε, ενώ το γεγονός ότι έχει αλλάξει είναι κάτι που ο Κατσαούνης, κατά τη γνώμη της, το έχει προσέξει και μάλλον δεν του αρέσει.
Survivor 5: Τα λόγια της Μυριέλλας για τον Κατσαούνη
«Για μένα το ότι είμαι υποψήφια αυτή τη στιγμή έπαιξε καθοριστικό ρόλο το ότι κέρδισε την ατομική ασυλία ο Γιώργος γιατί είναι ένας πρώην μπλε οπότε θα του ήταν πολύ δύσκολο συναισθηματικά να ψηφίσει κάποιον από τους παλιούς του συμπαίκτες», είπε αρχικά.
Στη συνέχεια η Μυριέλλα πρόσθεσε: «Είδε ότι δεν ήμουν η Μυριέλλα που είχε αφήσει πριν μήνες και είχα αλλάξει εντελώς άποψη για εκείνον και παρέμεινα στην άποψη που είχα για εκείνον. Μπορεί και να μην του άρεσε και να θεώρησε πολύ πιο εύκολο να ψηφίσει εμένα από το να ψηφίσει κάποιο άλλο παιδί. Ο Γιώργος μπήκε σε μία ομάδα που ουσιαστικά κολλητή παρέα κάνουν Απόστολος, η Ναυσικά, και ο Στάθης…. θεωρώ ότι τον Γιώργο πιο πολύ τον ενδιαφέρει να τα έχει καλά με την παρέα της Ναυσικάς του Απόστολου και του Στάθη που κλείνει και η Ασημίνα».