Super League: Πήρε το 47ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός

May 5, 2022

«Κλείδωσε» το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του… μέσα στην Τούμπα! Ο Ολυμπιακός άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς, έκανε την ανατροπή απέναντι στον ΠΑΟΚ (1-2) και κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή για τρίτη σερί χρονιά!

Παράλληλα, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Σκληρή απάντηση από τις «πράσινες».

Survivor spoiler 04/05: Καμία Σοφιάννα! Έρχεται "μιλημένη" αποχώρηση και ανατρέπονται ΟΛΑ!

VIRAL ΕΙΔΗΣΗ

Άλλη εικόνα στο δεύτερο μέρος για τους «ερυθρόλευκους» που πάτησαν το γκάζι και ήταν μια ταχύτητα πάνω από τον «σκασμένο» και κουρασμένο ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι ξεκάθαρο πως έχει… αδειάσει και στρέφει το βλέμμα του στον τελικό του Κυπέλλου.

Ο Μουργκ στην πρώτη φάση του ματς στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Ρόνι Λόπες να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς (51’) και τον Ρέαμπτσουκ (62’) με υπέροχο σουτ να υπογράφουν την ανατροπή.

Πηγή Εικόνας: ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI

Το ματς

Τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωριστικά και οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Στο 10ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Σοάρες πέρασε τον Μπα και έκανε το γύρισμα, με την άμυνα του Ολυμπιακού να μην μπορεί να διώξει. Ο Μουργκ άνοιξε το σκορ με εξουδετερωμένο τον Βατσλίκ για το 1-0.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibWFpbl9iYW5uZXIiPgoJCQk8ZGl2IGlkPSJFTkdBR0VZQV9XSURHRVRfMTYzMDEwIj48L2Rpdj4NCjxzY3JpcHQgZGF0YS1jZmFzeW5jPSJmYWxzZSI+DQooZnVuY3Rpb24oRSxuLEcsQSxnLFksYSl7RVsnRW5nYWdleWFPYmplY3QnXT1nO0VbZ109RVtnXXx8ZnVuY3Rpb24oKXsgKEVbZ10ucT1FW2ddLnF8fFtdKS5wdXNoKGFyZ3VtZW50cyl9LEVbZ10ubD0xKm5ldyBEYXRlKCk7WT1uLmNyZWF0ZUVsZW1lbnQoRyksIGE9bi5nZXRFbGVtZW50c0J5VGFnTmFtZShHKVswXTtZLmFzeW5jPTE7WS5zcmM9QTthLnBhcmVudE5vZGUuaW5zZXJ0QmVmb3JlKFksYSl9KSh3aW5kb3csZG9jdW1lbnQsJ3NjcmlwdCcsJy8vd2lkZ2V0LmVuZ2FnZXlhLmNvbS9lbmdhZ2V5YV9sb2FkZXIuanMnLCdfX2VuZ1dpZGdldCcpOw0KX19lbmdXaWRnZXQoJ2NyZWF0ZVdpZGdldCcsDQp7d3dlaTonRU5HQUdFWUFfV0lER0VUXzE2MzAxMCcscHViaWQ6MTgwMTYxLHdlYmlkOjE2NTIzOSx3aWQ6MTYzMDEwfSk7DQo8L3NjcmlwdD4JCQk8L2Rpdj4=

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Από εκεί και πέρα ο Ρόνι Λόπες και ο Εμβιλά ήταν εκείνοι που τραβούσαν τον Ολυμπιακό στην επίθεση, με τον δικέφαλο να παίζει κυρίως από τα πλάγια ποντάροντας στα ανεβάσματα του Λύρατζη.

Στο 31’ ο Καμαρά δεν κατάφερε μέσα από τη μικρή περιοχή να φέρει το ματς στα ίσα, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες είχαν κάποιες φάσεις να σκοράρουν, αλλά δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε γκολ και έτσι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.