Τρεβίζο-ΑΕΚ 81-69: Αντίο με ήττα… – Sports

December 23, 2021

Η ΑΕΚ είχε ήδη πολλά προβλήματα και αποκλειστεί από το BCL, μετά την ήττα από την Φάλκο, με το ματς στο Τρεβίζο να είναι διαδικαστικό και την ήττα να έρχεται με 81-69 στην Ιταλία.

Το ματς

Μετά από ένα καλό ξεκίνημα όπου η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 5 πόντων (0-5 και 2-7), η Τρεβίζο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, έχτισε διαφορά απέναντι στην ομάδα του Στέφανου Δέδα που έμεινε μόλις στους 12 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +7 (19-12). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε ακόμα περισσότερο υπέρ των γηπεδούχων, με την Τρεβίζο να πατάει το… γκάζι και να ανεβάζει τη διαφορά στο +16 στην ανάπαυλα (45-29).

Έσκασε η βόμβα: «Γενικό lockdown από 3 Ιανουαρίου και για ένα μήνα - Αν πάμε από 16 Ιανουαρίου θα κρατήσει μέχρι το Μάρτιο!»

VIRAL ΕΙΔΗΣΗ

Οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 7-0 έριξαν γρήγορα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (45-36 στο 22'). Η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει κοντά στην ιταλική ομάδα κατεβάζοντας τη διαφορά στους 6 πόντους στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (59-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέφανου Δέδα έμεινε από δυνάμεις, είδε τη διαφορά να αυξάνεται και πάλι, γνωρίζοντας την ήττα με 81-69.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η ΑΕΚ σε ένα ακόμη παιχνίδι δε βρήκε λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6μ75 (7/26, 26,92%), ενώ υστέρησε σημαντικά και στον τομέα των ριμπάουντ (39-26).

Πηγή: Basketa.gr