Basket League: "Διπλό" playoffs ο Άρης, έβαλε "φωτιά" στην ουρά ο Κολοσσός – Sports

April 17, 2022

Ο Έρικ Λόκετ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν πληθωρικός στις δύο πλευρές του παρκέ, οδηγώντας τον Άρη σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου (70-67) για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ενώ την ίδια στιγμή, με όπλο την απόδοσή του στο πρώτο μισό του αγώνα και το μεγάλο σουτ του Μομίροβ πριν από το φινάλε, ο Κολοσσός έφυγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο και με το υπέρ του 64-62 βύθισε τον μαχητικό Ηρακλή. Μικρή ανάσα, ωστόσο πήρε και ο ΠΑΟΚ με προβάδισμα 81-76 έναντι του Απόλλωνα Πάτρας.

Περιστέρι – Άρης 67-70

Ο Άρης παρατάχθηκε στο “Ανδρέας Παπανδρέου” δίχως τον Γιάννη Καστρίτη (απουσίασε λόγω προβλήματος υγείας, με τον Δημήτρη Βαρβούνη να τον αντικαθιστά). Ακόμη κι έτσι όμως, βρήκε τον τρόπο να κερδίσει το Περιστέρι (70-67) και να εδραιωθεί στην πρώτη εξάδα της Stoiximan Basket League. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +14 στο πρώτο δεκάλεπτο, άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο κι εν τέλει έφτασαν στην τελική επικράτηση, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρικ Λόκετ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ).

Survivor spoiler 16/04: Νέο ειδύλλιο στο Survivor 5 - Τι... τρέχει ανάμεσα σε Σοφιάννα και Σχίζα μετά την ένωση;

VIRAL ΕΙΔΗΣΗ

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του Άρη επί του Περιστερίου, όπερ και σημαίνει πως ο "Αυτοκράτορας" είναι κυρίαρχος σε οποιαδήποτε ισοβαθμία εμπλακεί η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι πέταξε στα σκουπίδια τις τέσσερις πρώτες κατοχές του, όχι όμως κι ο Άρης που ήταν συνεπής και εύστοχος. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με αξιοπρόσεκτη συνέπεια στη διάρκεια της πρώτης περιόδου, η οποία τους βρήκε στο +14 (16-30 στο 10') χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Έρικ Λόκετ και τα 5/7 τρίποντα. Σταδιακά όμως, η άμυνα του Περιστερίου βελτιώθηκε. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έλεγξαν τα ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν τη διακοπή που προέκυψε στα μισά της δεύτερης περιόδου (διαβάστε γιατί) και επέστρεψαν δριμύτεροι. Ο Τόμας Γκίελο έδωσε λύσεις στο μπροστινό μέρος του παρκέ, ο Τσαντ Μπράουν στο πίσω και κάπως έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Άρη να διατηρεί μεν το προβάδισμα, αλλά αυτό να είναι πολύ μικρότερο πλέον (34-38 στο 20').

Στο δεύτερο μέρος, η ιστορία ήταν πολύ διαφορετική. Τουλάχιστον για το τρίτο δεκάλεπτο. Όσο η επίθεση του Άρη ήταν αφερέγγυα (από τους 30 πόντους της πρώτης περιόδου πήγε στους 16 σε δεύτερη και τρίτη), τόσο πίστευε στην ανατροπή το Περιστέρι. Κάτι που κατάφερε να πετύχει με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (47-46 στο 30') χάρη στον Τόμας Γκίελο, ο οποίος έβαλε μαζεμένα σουτ και έδωσε το έναυσμα της ανατροπής.

Από εκεί κι έπειτα, όλα ήταν θέμα λεπτομερειών. Με τον ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά, ένα - δυο σουτ αρκούσαν για να καθορίσουν την ψυχολογία και την πορεία του αγώνα. Αυτά τα σουτ ήρθαν από τα χέρια του Έρικ Λόκετ, ο οποίος επανέφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού και τους διατήρησε σε αυτή μέχρι το φινάλε.

PGRpdiBzdHlsZT0iIiBjbGFzcz0ibWFpbl9iYW5uZXIiPgoJCQk8ZGl2IGlkPSJFTkdBR0VZQV9XSURHRVRfMTYzMDEwIj48L2Rpdj4NCjxzY3JpcHQgZGF0YS1jZmFzeW5jPSJmYWxzZSI+DQooZnVuY3Rpb24oRSxuLEcsQSxnLFksYSl7RVsnRW5nYWdleWFPYmplY3QnXT1nO0VbZ109RVtnXXx8ZnVuY3Rpb24oKXsgKEVbZ10ucT1FW2ddLnF8fFtdKS5wdXNoKGFyZ3VtZW50cyl9LEVbZ10ubD0xKm5ldyBEYXRlKCk7WT1uLmNyZWF0ZUVsZW1lbnQoRyksIGE9bi5nZXRFbGVtZW50c0J5VGFnTmFtZShHKVswXTtZLmFzeW5jPTE7WS5zcmM9QTthLnBhcmVudE5vZGUuaW5zZXJ0QmVmb3JlKFksYSl9KSh3aW5kb3csZG9jdW1lbnQsJ3NjcmlwdCcsJy8vd2lkZ2V0LmVuZ2FnZXlhLmNvbS9lbmdhZ2V5YV9sb2FkZXIuanMnLCdfX2VuZ1dpZGdldCcpOw0KX19lbmdXaWRnZXQoJ2NyZWF0ZVdpZGdldCcsDQp7d3dlaTonRU5HQUdFWUFfV0lER0VUXzE2MzAxMCcscHViaWQ6MTgwMTYxLHdlYmlkOjE2NTIzOSx3aWQ6MTYzMDEwfSk7DQo8L3NjcmlwdD4JCQk8L2Rpdj4=

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 14 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μωραΐτης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκίελο 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 4 (1/5 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Αγκμπελίς, Χρηστίδης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Κατσίβελης, Σαλούστρος 5 (1), Γκρέι 3 (1/6 σουτ).

ΑΡΗΣ (Βαρβούνης): Κάουαν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 16 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 7 (1), Γουίλιαμς 11 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Τζούιστον 5 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Πουλιανίτης (0/3 σουτ), Κέλι 8 (7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 12/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 13/26 βολές, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 14/37 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 12/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος το Περιστέρι θα παίξει στη Νίκαια κόντρα στον Ιωνικό (20/4, 17:00), ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (20/4, 20:00).

Ηρακλής - Κολοσσός 62-64

Ο Ηρακλής είχε μεγάλη ανάγκη τη νίκη, ο Κολοσσός την κατέκτησε, παρά τις αυτοκτονικές τάσεις που εμφάνισε στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, με αρχές στο παιχνίδι της και σωστή ομαδική προσέγγιση για τουλάχιστον 30 λεπτά, τιμώρησε τα πολλά λάθη των γηπεδούχων, είτε σε επίθεση είτε άμυνα, κι έφυγε με το 64-62 από Ιβανώφειο. Το αποτέλεσμα βοήθησε τους Ροδίτες να κρατηθούν σε τροχιά τετράδας με ρεκόρ 13-8 στη Stoiximan Basket League, την ώρα που ο ουραγός Γηραιός έπεσε στο 5-14, κουβαλώντας το -3.

Ο Μάικ Χένρι κουβάλησε επιθετικά τον Ηρακλή (23 πόντοι με 10/15) παρά την αστοχία του πίσω από το τρίποντο (0/6), αλλά η δική του παραγωγικότητα και το πάθος του Παπαδάκη δεν αρκούσαν για ν' ανταγωνιστούν την ομαδικότητα των θαλασσί, που πήραν σκορ από οκτώ παίκτες και τέλειωσαν το παιχνίδι με 18 ασίστ. Ο Μομίροβ ήταν από τη μία ο πρώτος σκόρερ του Κολοσσού και από την άλλη αυτός που πέτυχε το μεγάλο τρίποντο όταν ο Γηραιός επιχειρούσε τη μεγάλη ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας):ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 8(1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 λάθη), Χένρι 23(10/15 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκάρετ 2(1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Φίλιος, Έιμπραμς 8(1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 8(3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Παπαδάκης 11(2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ, Γουίλιαμς, Μίλερ, Σλαφτσάκης, Ποτ, Πράπας, Καμπούρης, Μαργαρίτης, Μπιλλής, Τιλί, Φλόιντ, Χατζηδάκης

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής:

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός:

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΑΕΚ (20/4, 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα έχει ρεπό.

ΠΑΟΚ - Απόλλωνας Πάτρας 81-76

Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά επιθετικά όπλα απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, τους Τολιόπουλο και Γκριν σε πολύ καλή ημέρα και πήρε τη νίκη με 81-76 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από ένα διάστημα 1,5 μήνα (τελευταία νίκη απέναντι στον Ηρακλή στις 5 Μαρτίου).

Ο Γιώργος Καμπερίδης ήταν ο μεγάλος άτυχος για τον ΠΑΟΚ καθώς τραυματίστηκε τρία λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Αυτό όμως δεν τον εμπόδισε από το να είναι ένας από τους κορυφαίους σκόρερ του Δικεφάλου με 10 πόντους.

Ο Απόλλωνας πλησίασε στο σκορ προς τα τέλη της τέταρτης περιόδου, έφερε το ματς στους πέντε πόντους, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, ηττήθηκε και πέρασε κάτω από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία. Κορυφαίοι για τους Πατρινούς ήταν οι Σίμονς και ΜακΚλίν, ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Τολιόπουλος.

Ο αγώνας

Με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες από την περίμετρο και τον Καμπερίδη να είναι "ζεστός" από το ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με μικρό προβάδισμα. Ο τραυματισμός του Έλληνα διεθνή στα μισά της πρώτης περιόδου δεν επηρέασε ιδιαίτερα την ομάδα της Θεσσαλονίκης που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στον πόντο.

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε, με τους Πατρινούς να περνούν μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων. Πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τις ομάδες να μην μπορούν να αποσπαστούν και να παίρνουν το προβάδισμα η μία από την άλλη. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που με ένα μικρό ξέσπασμα και buzzer beater τρίποντο του Τολιόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια στο +7.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ είχε αυτοπεποίθηση και την έβγαλε στο παρκέ. Οι Θεσσαλονικείς ευστόχησαν σε δύσκολα και μακρινά καλάθια, ο Απόλλωνας προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με προβάδισμα για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν, πλησίασαν στους πέντε πόντους (79-74) με 47'' να απομένουν, όμως ο ΠΑΟΚ παρέμεινε ψύχραιμος και πανηγύρισε τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ θα κοντραριστεί με τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης (20/4, 20:00), ενώ ο Απόλλων Πάτρας θα παίξει με τον Ολυμπιακό (11/5, 19:15).