Παναθηναϊκός – Λάρισα 94-82: Έκανε το καθήκον του και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους τελικούς

June 4, 2022

Ένας άλλος, συμπαγής Παναθηναϊκός εμφανίστηκε στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Παρασκευής (3/6). Οι πράσινοι άφησαν πίσω τους την ήττα από την Λάρισα εκτός έδρας πριν από μερικές ημέρες, έπαιξαν καλό μπάσκετ και με όπλο τους την ατσάλινη άμυνα και το δίδυμο των Παπαπέτρου – Παπαγιάννη κέρδισαν την ομάδα της Θεσσαλίας (94-82) και έκαναν το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Stoiximan Basket League.

Με την ευκαιρία, να σας υπενθυμίσουμε ότι συμπληρώθηκαν 51 χρόνια από την ιστορική νίκη του Παναθηναϊκού στο Γουέμπλεϊ.

Survivor spoiler 03/06: Χάος στο Survivor 5! Επιτέθηκε στον Μαρτίκα ξανά η Βρισηίδα μετά το συμβούλιο και μπήκε στη μέση η παραγωγή

VIRAL ΕΙΔΗΣΗ

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Βόβορα βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος και αυτό θα επιχειρήσει να κάνει το απόγευμα της Κυριακής (5/6, 18:30) στην Λάρισα.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για περίπου μιάμιση περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει σταδιακά τη διαφορά και να πιέζει ασφυκτικά την Λάρισα μέσω της άμυνάς του. Η ομάδα της Θεσσαλίας απείλησε ξανά στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν πλησίασε στους 11, όμως ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχός της.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ματς με το εντυπωσιακό στατιστικό των 7 μπλοκ ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 25 πόντους. Ακολούθησε ο Παπαγιάννης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 τάπες, ενώ ο Γουάιτ είχε 12 πόντους. Για τη Λάρισα μοναδική απειλή ήταν ο Μούντι με 17 πόντους και ο Χάντσον που είχε 16.

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

Ο αγώνας

Νευρικά ξεκίνησε ο τρίτος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες και τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται τον "ζεστό" Παπαπέτρου στο ξεκίνημα. Οι πράσινοι εξασφάλισαν ένα προβάδισμα επτά πόντων έπειτα από καλάθι και φάουλ του Γουάιτ και μπήκαν καλύτερα στο ματς απ' ότι στους δύο πρώτους ημιτελικούς. Ο Μούντι ήταν για ακόμα ένα ματς ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Λάρισας και προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός ενεργοποίησε την άμυνά του και ξέφυγε στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς. Ο Μούντι ήταν εκεί για την Λάρισα και με μεγάλα σουτ έφερε τη διαφορά στους 12 σε ένα ματς που πρόσφερε θέαμα. Στην εξίσωση για τους πράσινους μπήκε και ο Παπαγιάννης που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στα playoffs και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το πράσινο προβάδισμα να είναι στους 18 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έφθειρε τη Λάρισα με φάουλ και πήγε από νωρίς στη γραμμή των βολών. Η διαφορά ήταν μεγάλη και η άμυνα των πρασίνων εκείνη που απλούστευσε το παιχνίδι. Η Λάρισα έδειξε να αποδέχεται την ήττα της, ο ρυθμός έπεσε λίγο στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-1.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82